چه چیزی باعث کم‌ رویی می‌شود؟

کم‌رویی یعنی وقتی کنار آدم های دیگر باشید کمی احساس ترس و اضطراب کنید. تقریباً همه آدم‌ها گاهی‌اوقات احساس کم‌رویی و خجالت می‌کنند. وقتی تازه وارد یک کلاس جدید می‌شوید که کسی را در آن نمی‌شناسید یا وقتی عمه بزرگتان می‌خواهد بغلتان کند ممکن است باعث شود کمی احساس خجالت کنید.

 

 

خجالت و کم‌رویی چیزی نیست که از قبل بتوانید آن را پیش‌بینی کنید. یکدفعه‌ای اتفاق می‌افتد. ممکن است وقتی خیلی عادی و راحت مشغول تمرین فوتبال باشید اما وقتی مربی‌تان نزدیک می‌شود، کمی مضطرب شده و احساس خجالت کنید.

اما خجالتی بودن چیز بدی نیست. اشکالی ندارد که برای اینکه به آدم‌ها و مکان‌های جدید کمی عادت کنید، به مقداری زمان نیاز داشته باشید. درواقع، خجالتی بودن می‌تواند مفید هم باشد. وقتی کم‌رو باشید، قبل از اینکه کاری را انجام دهید یا وارد جایی شوید کمی مکث کرده و نگاه می‌کنید. و خجالتی بودن باعث می‌شود با افراد غریبه حرف نزنید و برایتان مشکلی ایجاد نشود.

چه چیزی باعث کم‌ رویی می‌شود؟
بعضی از بچه‌ها از وقتی به دنیا می‌آیند خجالتی و حساس هستند. گاهی‌اوقات حتی بعضی نوزادان هم خجالتی رفتار می‌کنند. تا حالا نوزادی را دیده‌اید که صورتش را از غریبه‌ها برمی‌گرداند؟ خیلی از نوزادان هم هستند که تا کسی را می‌بینند لبخند می‌زنند یا دست تکان می‌دهند، حتی برای غریبه‌ها.

اما اگر وقتی بچه خیلی کوچکی بودید خجالتی و کم‌رو نبودید، باز هم ممکن است وقتی بزرگتر شدید خجالتی شوید. ممکن است بخاطر تجربیاتی که در مدرسه یا خانه داشته‌اید، یاد گرفته باشید که کم‌رو شوید. و بعضی‌اوقات فقط یک مدت کوتاه خجالتی می‌شوید مثل وقتی که برای اولین بار وارد سرویس مدرسه می‌شوید. این نوع خجالتی بودن معمولاً بعد از اینکه به محیط جدید عادت می‌کنید از بین می‌رود. مثلاً بعد از چند روز روی هر صندلی که دوست دارید در سرویس مدرسه می‌نشینید و چند دوست هم پیدا می‌کنید.

آیا ممکن است کم ‌رویی موضوعی جدی باشد؟
بعضی وقت‌ها بعضی افراد آنقدر خجالتی می‌شوند که حتی از انجام کارهای خیلی ساده در زندگی می‌ترسند. مثلاً چون برای سفارش غذا و پرداخت پول آن خیلی مضطرب می‌شوند به رستوران نمی‌روند. بعضی آدم‌ها برای آشنا شدن با افراد جدید بسیار کم‌رو هستند. دکترها و روانشناسان می‌توانند به این افراد کمک کنند تا با کم‌رویی خود کنار بیایند.

اگر کم‌رویی اجازه نمی‌دهد کارهایی که دوست دارید را انجام دهید، درمورد آن با یک نفر مشورت کنید. والدین، معلم‌ها، مشاورین و دکترها همه می‌توانند کمک کنند. حرف زدن درمورد کم‌رویی‌تان به شما کمک می‌کند با آن کنار بیایید. ممکن هم هست که دوستان یا والدینتان بگویند که آنها هم همینطور هستند و شاید بتوانند راه‌هایی برای مبارزه با آن کم‌رویی به شما پیشنهاد کنند.

اگر با وجود همه این کمک‌ها باز هم خجالتی بودید، مادر یا پدرتان می‌توانند شما را پیش روانشناس ببرند. روانشناس به شما کمک می‌کند در برخورد با آدم‌ها و موقعیت‌های جدید احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

اگر یک فرد خجالتی را می‌شناسید، سعی کنید به او کمک کنید احساس استرس و اضطراب کمتری داشته باشد. اذیت کردن دوستانتان باعث می‌شود احساس خجالتشان بیشتر شود، پس هیچوقت این کار را نکنید. هر چقدر زمان بیشتری را این افراد بگذرانید کم‌کم با شما راحت‌تر می‌شوند. حتی می‌توانید با او درمورد تجربه‌هایی که خودتان داشتید هم حرف بزنید. اینکار به دوستتان کمک می‌کند بفهمد که همه آدم‌ها گاهی دچار چنین احساسی می‌شوند.